چهارشنبه 02 تیر 1400

معرفی پژوهشکده ارزیابی کیفیت و سامانه های مدیریت

پژوهشکده ارزیابی کیفیت و سامانه های مدیریت یکی از 4 پژوهشکده پژوهشگاه استاندارد است.
فعالیتهای پژوهشکده ، در غالب پروژه های کاری میان مدت و بلند مدت برای گروههای پژوهشی تعریف شده است. این پروژه ها برگرفته از وظایف قانونی پژوهشکده و چالشها و نیازهای روز صنایع کشور می باشد.


گروههای فعال پژوهشکده عبارتند از:

 • طرح توانمندی و ارتقاء کیفی صنایع تولیدی (تجا)

  این طرح یکی از طرح های اجرایی میان مدت پنج ساله سازمان استاندارد است که کلیه صنایع داخلی در آن ملزم به استقرار نظام کیفیت، استانداردسازی و دریافت گواهی محصول می باشند. با توجه به ابعاد وسیع اين برنامه از يك طرف و منابع بالقوه بيروني سازمان بويژه كارشناسان رسمي استاندارد از سوي ديگر، تدوين فرايندهايي كه امكان بهره برداري موثر از اين منابع را فراهم كند امري منطقي و ضروري است. از اينرو یکی از فعالیت های پژوهشکده ارزیابی کیفیت و سامانه های مدیریت ايجاد وحدت رويه در عملكرد ادارات كل استاندارد استانها در بهره برداري از توان بخش خصوصي (كارشناسان رسمي استاندارد) براي راهنمايي علمي و فني توليدكنندگان جهت استقرار نظام كيفيت و دریافت نشان استاندارد می باشد.

 • آزمون مهارت (PT)

  آزمون مهارت، روشی است که در آن نتایج آزمایشگاه در مقایسه با سایر آزمایشگاههای مشابه، به وسیله مرجع بی طرف (PT provider) ارزیابی می شود. این مرجع مستقل براساس الزامات استاندارد ISO/IEC 17043 به مقایسه منظم نتایج یک آزمـایشگاه با مقـادیر واقعی اقلام تـحت آزمـون (PT item)، می پردازد.
  بدین منظور و با هدف ایجاد مکانیسم قابل اعتمادی برای ارزیابی عملکرد صدها آزمایشگاه همکار سازمان ملی استاندارد، طرح "راه اندازی مرکز آزمون مهارت استاندارد" در پژوهشکده ارزیابی کیفیت و سامانه های مدیریت ارایه و تصویب شد. در مرکز آزمون مهارت استاندارد، با استقرار استاندارد ISO/IEC 17043 کلیه فعالیتها از طراحی الگوهای آزمون مهارت، تا انتقال اقلام PT و دریافت نتایج آزمایشگاههای شرکت کننده و ارایه گزارش نهایی، طبق این استاندارد بین المللی انجام می شود که در بندهای بعدی این نظامنامه به نحوه تحقق هر یک از الزامات پرداخته ایم.

 • ارزیابی آزمایشگاه های همکار

  ارزیابی انطباق نقش بسیار مهمی در ایجاد اطمینان در زمینه توسعه پایدار و گسترش تجارت دارد. ارزیابی انطباق اثبات میکند که یک کالا، فرایند، سیستم، فرد یا سازمان با الزامات مشخص شده مطابقت دارد.
  روش ارزیابی انطباق آزمایشگاهها ، از مرحله بررسی درخواست، ارزیابی آزمایشگاه ، تصمیم گیری در کمیته فنی استان تهران و صدور گواهی نامه آزمایشگاه همکار ، این اطمینان را ایجاد می کند که روشهای آزمون کالاهای آزمون شده یا کالیبراسیون اقلام کالیبره شده، در آزمایشگاههای همکار با الزامات مشخص شده در استانداردها و مقررات مطابقت دارد. از اینرو انجام ارزیابی آزمایشگاه های همکار بر اساس سند راهنمایNACI-P13، یکی از خدمات اصلی این پژوهشکده می باشد.

 • اندازه شناسی، اوزان و مقیاسها

  اندازه‌شناسی مهمترین چالش برای ایجاد و استقرار یک سیستم جهانی اندازه‌گیری است و دامنه کاربرد این سیستم بین المللی ، تمام کشورها را در بر می‌گیرد. از آنجا که فرآیند اندازه‌گیری تمام فعالیت‌های بشر را تحت تاثیر قرار می‌دهد کشورها ملزم به ایجاد زیرساختهای لازم جهت حصول اطمینان از نتایج اندازه‌گیری‌های خود هستند. از جمله این زیر ساخت ها می‌توان به برقراری قابلیت ردیابی نتایج اندازه‌گیری، ارتقاء کیفیت نتایج اندازه‌گیری، برقراری نظام ملی اندازه‌گیری و ... اشاره نمود. از اینرو تشکیل گروه ه اندازه شناسی و اوزان جهت نیل به اهداف فوق و با هدف اجرای طرحهای پژوهشی برای بهبود وضعیت اندازه گیری و پیشنهاد تدوین استانداردهای ملی در این خصوص، در پژوهشکده انجام گرفته است.

 • کلینیک های استاندارد

  استانداردسازی عاملی کلیدی در حمایت از سیاستهای دولتی در حوزه رقابت ، خلاقیت ، علم و فناوری ، رفع موانع تجاری و محافظت از منافع مصرف کننده به شمار می رود. به همین دلیل دولتها به تشکیل ساز و کارهای رسمی به عنوان زیرساخت استانداردسازی و همچنین ترویج و ترغیب آن متعهد می شوند. سازمان ملی استاندارد ایران در ایفای نقش حاکمیتی خود همواره به تدوین، بهنگام سازی و پایش استانداردهای ملی و اجرای اثربخش آنها اهتمام داشته و هم اکنون با راه اندازی کلینیک های مشاوره استاندارد چتر حمایتی خود را برای اشاعه ی استانداردسازی و تسریع در دریافت نشان استاندارد توسط صنایع کوچک و متوسط گسترانده است. چرا که توسعه صنايع كوچك و متوسط، رمز توسعه اقتصادي دهه آينده بوده و این صنایع، بهبود و سلامت اقتصاد ملی را موجب می شوند.
  کلینیک های مشاوره استاندارد با استقرار در شهرک های صنعتی و ارائه خدمات متنوع علاوه بر انجام خدمات دبیرخانه ای، صنایع را به امر استانداردسازی ترغیب و مشکلات و موانع موجود را با ارائه مشاوره کارا و موثر برطرف می نمایند. به این ترتیب پوشش استانداردهای ملی گستره بیشتری از صنایع را شامل شده و طبعاً ارتقای روز به روز صنعت کشور و فرهنگ استفاده از کالای استاندارد از نتایج ارزشمند آن خواهد بود.

 • نرخ کیفیت

  تعیین نرخ کیفیت کالاهای مشمول استاندارد اجباری در کشور نیز از جمله پروژه های پژوهشکده ارزیابی کیفیت و سامانه های مدیریت و بازرسی می باشد. در این طرح، با هدف پایش دوره ای تغییرات سطح کیفیت محصولات در گروههای مختلف، با توجه به نتایج حاصل از اجرای"طرح اجرای هماهنگ استاندارد" (طاها) و نتایج آزمون نمونه های انتخاب شده در سطح بازار، نرخ کیفیت هر گروه محصولات محاسبه می شود. بدیهی است در این محاسبات موارد دارای نقص بحرانی، عمده و جزیی با درصد وزنی مشخص در نرخ نهایی کیفیت آن گروه کالا سهم دارند.

 • استانداردسازی خدمات

  با توجه به اهمیت استاندارد سازی، در کشور ما از دیر باز استانداردهای محصولات مختلف تدوین شده است. ولی همزمان با توسعه تجارت جهانی، رقابتی شدن تولید محصول و ارایه خدمات و نیاز مشتریان، استاندارد سازی خدمات تبدیل به موضوع روز دنیا شده است. در این پژوهشکده هم همسو با این نیاز و با استفاده از تجارب کشورهای پیشرو، بررسی ، اولویت گزاری طبق خواسته های سازمان ملی استاندارد و تدوین استانداردهای خدمات صورت می گیرد.

در پاسخگوئی به نیازها و الزامات مطرح در ارایه محصولات و خدمات ،پژوهشکده ارزیابی کیفیت و سامانه های مدیریت اقدام به استقرار نظام مدیریت کیفیت بر اساس استانداردISO 9001:2008 نیز نموده است که به نحوه پوشش دادن الزامات آن در نظامنامه و مستندات سیستم مدیریت کیفیت پژوهشکده به تفصیل اشاره شده است.

پیوندها
آدرس
آدرس پژوهشکده: کرج، میدان استاندارد، سازمان ملی استاندارد ایران ، پژوهشکده ارزیابی کیفیت و سامانه های مدیریت
تلفن مستقیم: 3286113 (026)
تلفن غیر مستقیم: 9 -32806031(026) ، داخلی 2701
فاکس: 32861210 (026)
آدرس مرکز آزمون مهارت: کرج، میدان استاندارد، سازمان ملی استاندارد ایران، پژوهشکده ارزیابی کیفیت و سامانه های مدیریت، مرکز آزمون مهارت استاندارد
تلفن مستقیم:32861231 (026)، 32803892 (026)
تلفن غیر مستقیم: 9 -32806031(026) ، داخلی 2786
فاکس: 32861210 (026)
pt@standard.ac.ir

کلیه حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به پژوهشکده ارزیابی کیفیت و سامانه های مدیریت می باشد